Stacje Kontroli Pojazdów, przeglądy rejestracyjne w Twoim mieście - Coraz mniej kierowców rozmawia przez telefon podczas jazdy – SKP.PL
110-akt

Coraz mniej kierowców rozmawia przez telefon podczas jazdy

09.01.2015

Jak wynika z najnowszego raportu przekazanego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego świadomość Polaków dotycząca niebezpieczeństwa stwarzanego przez użytkowanie telefonu podczas jazdy jest coraz większa.

Podczas badania przeprowadzonego na blisko 100 tys. kierowców samochodów osobowych (w tym taksówek), dostawczych i ciężarowych, w 16 województwach na wszystkich kategoriach dróg wykazano, że wskaźnik używania telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu spadł z 4,4% do 3,3%. Biorąc pod uwagę jedynie kierowców osobówek, stanowiących 80% badanej grupy, statystyki są jeszcze bardziej optymistyczne – wskaźnik wynosi bowiem w tym przypadku 2,9 %.
Badanie wykazało ponadto iż większą skłonność do prowadzenia auta z komórką w ręku mają kobiety (3,1%). W podziale regionalnym dominiujący byli mieszkańcy województw małopolskiego (5,2%) i wielkopolskiego (5%). Najrzadziej po telefon sięgali kierowcy z pomorskiego (1,3%).

Pełen raport dostępny tutaj.